Hrabia Ronikier – dawny właściciel Ząbek
Posiadał w Ząbkach liczne dobra
Dziś we wpisie dotyczącym historii naszego miasta przyjrzymy się sylwetce Adama Feliksa Ronikiera, herbu Gryf. Postać ta jest bardzo ważna dla Ząbek. Hrabia Ronikier był właścicielem licznych dóbr w Ząbkach, ale nie tylko. Znany jest także z tego, że przyczynił się walnie do rozwoju miasta. Kto o nim nie słyszał, a jest ciekawy tej postaci, niech czyta uważnie!
Życiorys hrabiego
Adam Feliks Ronikier urodził się 1 listopada 1881 roku w Warszawie, w znanej w stolicy rodzinie arystokratycznej. Kształcił się na Politechnice w Rydze. Tam też ukończył wydział architektury. Od dzieciństwa związany był z Ząbkami, gdzie spędził swoje dzieciństwo – mieszkał w pałacu rodziców. Właścicielem dóbr w Ząbkach został w 1905 roku. Był właścicielem cegielni i przyczynił się nie tylko do rozwoju przedsiębiorstwa, ale też do rozrostu wsi wokół cegielni. Znany jest także z tego, że zainwestował własne pieniądze w budowę linii kolejowej w Ząbkach. Oprócz tego współtworzył projekt ogrodów, które powstały w naszym mieście na wzór anglosaski. Był także fundatorem kościelnym, a także działaczem zaangażowanym w edukację oraz pomoc społeczną.
Wybuch II wojny światowej zahamował prężny rozwój Ząbek. Działania zbrojne w dużej mierze zniszczyły dzieła hrabiego Ronikiera. On sam został w 1944 roku aresztowany przez Niemców. Osobiście wstawiał się u hitlerowców z prośbą o oszczędzenie polskiej młodzieży w masakrze, jaką okupanci zgotowali Warszawie po powstaniu. Z pomocą kardynała Adama Stefana Sapiechy Ronikier do końca wojny ukrywał się w Korczynie. W 1945 roku, kiedy komuniści rozpoczęli prześladowania polskiej szlachty, Ronikier wyjechał do Włoch, a stamtąd do Stanów Zjednoczonych. Osiadł w Orchard Lake, gdzie zmarł 4 września 1952 roku. Jego ciało w 2009 roku zostało sprowadzone do Polski. Obecnie spoczywa w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.