Co warto zwiedzić w Ząbkach?
Czy można liczyć tu na wiele atrakcji?
Miasto Ząbki jest niewątpliwie bardzo przyjazne dla turystów. Zarówno nasi mieszkańcy, jak i władze miasta chętnie witają za każdym razem gości, którzy przyjeżdżają tutaj nie tylko w celach noclegowych, przejezdnych, ale też po to, aby spędzić urlop samotnie, z przyjaciółmi bądź rodziną. Kiedy mowa jest o planach wycieczkowych, to turyści zadają sobie pytanie: jakie atrakcje czekają na mnie w miejscu, do którego się wybieram? Skoro Ząbki tak ochoczo zapraszają w swoje progi, to co w praktyce mają do zaoferowania?
Historia Ząbek jest bardzo długa i sięga już XVI wieku. Wówczas to król Zygmunt I Stary ulokował wieś, która była częścią dóbr ziemskich. Przez wiele lat Ząbki rozwijały się pod kątem agrarnym. Nie było tu jednak nigdy większych zabudowań warownych, budynków służących kulturze czy też pomników wielkich zwycięstw. Dopiero od II połowy XIX wieku wieś powoli zaczęła się rozrastać z aspiracją do zostania w przyszłości miastem. Z początku dotyczyło to głównie infrastruktury kolejowej, ale z biegiem lat przybywało w Ząbkach inwestycji architektonicznych. Ząbki łączą w sobie możliwość zobaczenia kilku wspaniałych budynków, a także możliwość uczynienia w z miasta bazy wypadowej do zwiedzania wielu innych, pięknych zabytków w naszym powiecie.
Zabytki, które warto zobaczyć w Ząbkach
Na mapie turystycznej Ząbek obowiązkowo znajdzie się kilka zabytków, które nie tylko zachwycają swym pięknem i są dowodem kunsztu architektonicznego dawnych lat, ale też opowiadają historię miasta i jego mieszkańców. Za chwilę pokażemy kilka z tych budowli. Na pewno to właśnie od zwiedzania tych obiektów powinniśmy zacząć nasz urlop w Ząbkach. Mamy nadzieję, że znajdziecie tutaj coś dla siebie.
Przedwojenne wille
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku arystokracja, wojskowi oraz generalnie pojęta wyższa klasa społeczeństwa w dużej mierze mieszkała w Warszawie, bądź w miejscowościach podwarszawskich. Tzw. elita posiadała znaczny kapitał, który posłużył im m.in. do inwestycji w nieruchomości mieszkalne. W ten sposób w wielu miejscach pod Warszawą, w tym w Ząbkach powstały piękne wille, które zachowały się do dnia dzisiejszego.
W naszym mieście na listę zabytków mamy wpisane trzy wille. Jedna z nich pochodzi z 1918 roku, druga z 1920 roku, natomiast trzecia z 1925 roku. Warto wiedzieć, że właścicielem willi wybudowanej w 1920 roku był generał Władysław Sikorski. Ale to nie jedyne wille. Są jeszcze te, które pozostają pod opieką konserwatorską. Te wille znajdują pochodzą z 1927, 1936, 1935 i 1926 roku.
Pozostałe budynki
Na ul. Chopina w Ząbkach możemy podziwiać budynki mieszkalne, które powstały w II połowie XIX oraz w I połowie XX wieku. Zabytkowa kamienica znajduje się na ul. 3 maja, natomiast na ul. Piłsudskiego znajdziemy kościół parafialny, pochodzący z 1938 roku. Na uwagę turystów na pewno zasługuje teren cmentarza rzymskokatolickiego. Nekropolia została wybudowana w 1919 roku. Jest to miejsce, które bardzo dużo mówi o naszych przodkach, a także skrywa w sobie bardzo wiele tajemnic.
Co warto zwiedzić w okolicach?
Jeżeli zatrzymamy się w hotelu w Ząbkach, to wówczas mamy bardzo ułatwione zadanie – możemy w każdej chwili udać się w okolice na porządne zwiedzanie. Wszystkie miejsca w naszym powiecie, które na pewno warto zwiedzić są oddalone od naszego miasta o kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów, więc jeśli ktoś posiada auto, to zorganizowanie takiego wypadku jest kwestią bardzo szybką i na pewno wartą rozważenia. A teraz przejdźmy już do konkretnych miejscowości oraz zabytków, które tam na nas czekają.
Zabytki w Kobyłce
Najbardziej godnym uwagi zabytkiem w okolicach Ząbek jest kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w Kobyłce. Budowla ta powstała w I połowie XVIII wieku, a zaprojektował ją architekt z Wenecji. Z czasem świątynia została przejęta przez jezuitów, którzy postanowili ją rozbudować. Tutaj również ściągnięto architekta z Półwyspu Apenińskiego. Kościół ten doczekał się miana „Perły na Mazowszu”. Jest to jeden z najbardziej popularnych zabytków, jeśli chodzi o siedemnastowieczne budownictwo sakralne. Wchodząc do środka świątyni możemy podziwiać bogato zdobione wnętrze w stylu rokoko. Cmentarz, który znajduje się nieopodal kościoła jest źródłem bezcennej wiedzy archeologicznej oraz historycznej. Jeszcze w XVIII wieku jezuici zaprojektowali park, który niestety nie przetrwał do naszych czasów. Kobyłka znajduje się niecałe 11 km od Ząbek.
Co warto zobaczyć w gminie Dąbrówka?
Na terenie gminy Dąbrówka, położonej w odległości 32 km od Ząbek możemy znaleźć kilka wartych uwagi zabytków. W samej wsi Dąbrówka warto się zatrzymać chociażby po to, aby zobaczyć kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Był on budowany w latach 1881-1884. Styl budowy kościoła to neogotyk. Co ciekawe, większość wyposażenia świątyni jest znacznie starsza – wiele zabytków pochodzi z XVIII wieku. Dla miłośników literatury atrakcją może być fakt, że w kościele znajduje się akt urodzenia Cypriana Kamila Norwida. Cechą charakterystyczną tego obiektu sakralnego są witraże, wykonane w bardzo wielu kolorach.
Jeżeli już przybyliśmy do Dąbrówki, to nie wyjeżdżajmy z niej tak od razu po zwiedzeniu kościoła. Warto zostać tu jeszcze przez moment aby nawiedzić cmentarz z XIX wieku. Znajdziemy na nie nagrobki wykonane w dawnym stylu. Nieopodal dostrzeżemy też przydrożne kapliczki. Niektóre z nich powstały w XX wieku, ale część z nich to kapliczki dziewiętnastowieczne. Gwarantujemy, że ich widok będzie niezapomniany.
Na terenie gminy Dąbrówka znajdują się także inne wsie, które warto odwiedzić. W Ślężanach znajduje się szlachecki pałac. Z najwcześniejszych zapisków wynika, że pierwsza siedziba szlachecka została tutaj zbudowana już w XVI wieku. Niestety, nic z tamtej epoki nie zachowało się do dzisiejszych czasów. Pałac, który obecnie możemy podziwiać pochodzi z 1880 roku. Często zmieniał właścicieli. Rezydowali w nim Chełmińscy, Ostrowscy, Jaworscy, Jucińscy, a także Gralewscy. Dzisiaj pałac jest siedzibą banku. Przez lata obiekt ten niszczał, ale teraz jest pięknie odremontowany. Blisko pałacu znajduje się park.
Inny pałac znajduje się w Chajętach. Jest on nieco starszy od pałacu w Ślężanach, gdyż pochodzi z końca XVIII wieku. W 1912 roku właściciele, rodzina Jeleniewskich dokonali znacznej przebudowy pałacu, nadając mu klasycystyczny wygląd. W okresie powojennym obiekt przeszedł ciężkie chwile, będąc obiektem wandali. Na szczęście później włożono bardzo wiele wysiłku w udaną restaurację tego pałacu. Warto też zwrócić uwagę na stary park przypałacowy, w którym znajdują się bardzo wiekowe drzewa.
Pałac w Chrzęsnem – to musisz koniecznie zobaczyć!
Skoro jesteśmy w temacie pałaców, to jeżeli Twoim celem jest zobaczenie wszystkich tego typu obiektów w naszym regionie, to na pewno nie możesz przegapić pałacu w Chrzęsnem w gminie Tłuszcz. Od Ząbek będzie to 39 km. Obiekt ten został wybudowany w 1635 roku. Na początku swojego istnienia należał do rodziny Grzybowskich. W XVIII wieku został gruntowanie przebudowany. Do czasów dzisiejszych zachowały się zabytki wykonane w stylu rokoko. Pałac ten ma bardzo bogatą historię, nie tylko ze względu na swoich szlachetnych właścicieli, ale też ze względu na gości, którzy tutaj mieszkali. Przez wiele lat do pałacu przybywali artyści, głównie malarze, którzy na łonie natury w Chrzęsnem malowali swoje obrazy. Po II wojnie światowej budynek często zmieniał swoje przeznaczenie. Nieopodal znajdują się także resztki parku krajobrazowego, który powstał w I połowie XIX wieku.
Co jeszcze warto zwiedzić w okolicach Ząbek?
Kobyłka, Dąbrówka i Tłuszcz to nie jedyne gminy blisko Ząbek, w których możemy podziwiać liczne zabytki. Kiedy już skusimy się na wyjazdy w celu zwiedzenia tych zabytków, które już zdążyliśmy opisać, to wówczas możemy na jeden dzień powrócić do Ząbek, a następnego ranka wybrać się na kolejną przygodę. Jeśli tylko starczy nam urlopu, możliwości transportowych oraz chęci, to te zabytki, które opiszemy poniżej na pewno dostarczą nam wielu niezapomnianych wrażeń estetycznych.
Zabytki w Radzyminie
Tylko 21 km od Ząbek znajduje się gmina Radzymin. Co tutaj warto zobaczyć? Otóż flagowym zabytkiem tychże okolic jest kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Budowla ta powstawała w latach 1779-1780. Ponad sto lat później kościół przeszedł gruntowną przebudowę. Wewnątrz znajdują się liczne zabytki, np. figura św. Jana Nepomucena z 1782 roku. Na uwagę zasługuje także parafialny cmentarz z I połowy XVIII wieku. Znajdują się tutaj nagrobki wykonane w stylu klasycystycznym.
W Radzyminie znajduje się także dworek myśliwski, którego właścicielką była księżna Eleonora Czartoryska. Budynek powstał w XVIII wieku. Nieopodal znajdziemy także park krajobrazowy. Bardzo ciekawym obiektem jest także szkoła, która pojawiła się tutaj w 1845 roku. Nieco wcześniej, bo w 1839 roku wybudowano tutaj szpital, który także można zwiedzić. Budynek ten jest o tyle atrakcyjny pod kątem estetycznym, że znajdują się tutaj liczne ozdobniki.
Odwiedź Marki
W naszym powiecie polecamy turystom również Marki. Na początek proponujemy zabytek nieco odmienny swoim charakterem od tych, które dotychczas zdążyliśmy przedstawić. Mowa tutaj bowiem o zespole fabryk, który na tych terenach został wybudowany w II połowie XIX wieku. Znajdziemy tutaj fabryki włókiennicze, szkołę, ochronkę dla dzieci, domy dla robotników, domy dla inżynierów czy pałac właścicieli – braci Briggsów. Wszystko to w otoczeniu pięknego parku krajobrazowego.
Na koniec kolejny budynek sakralny. Jest to kościół pod wezwaniem św. Izydora. Jego budowę rozpoczęto w 1895 roku, natomiast zakończono w 1899 roku. Styl, w jakim ten obiekt został wykonany jest bardzo ciekawy, bowiem nosi on nazwę neogotyku nadwiślańskiego. Jest to styl bardzo specyficzny i oryginalny dla naszego regionu. Warto zwrócić uwagę na to, że przy kościele zachowała się plebania. Ten budynek również jest zabytkowy, pochodzi on bowiem – podobnie jak sam kościół – również z XIX wieku.