Akademia Wymiaru Sprawiedliwości: od szkoły strażników więziennych do uczelni pod kontrolą polityków?
W opinii Marii Ejchart, wiceministra sprawiedliwości, Akademia Wymiaru Sprawiedliwości jest instytucją zbudowaną przez polityków dla celów politycznych. Zauważa, że ta placówka, która przez wiele lat prowadziła programy szkoleniowe dla strażników więziennych, miała teraz rolę w przejęciu państwowych nieruchomości. Michał Sopiński, były polityk Suwerennej Polski, ma pełnić funkcję dyrektora tej instytucji przez następne cztery lata.
Centrum szkoleniowe, które kształciło strażników więziennych przez wiele dekad, zostało przekształcone w uczelnię za sprawą działań grupy skupionej wokół Zbigniewa Ziobro. Obecnie zamiast kilkumiesięcznych intensywnych kursów oferuje ona pięcioletni program studiów. Jednak, zdaniem obecnego zarządu Ministerstwa Sprawiedliwości, pomimo znacznego wsparcia finansowego, lokalowego i kadrowego, uczelnia nie spełniają wymogów Służby Więziennej. Brakuje obecnie odpowiedniego szkolenia dla 6 tysięcy strażników.
W trakcie tworzenia tej szkoły, jak zaznacza dyrektor służby więziennej, zasoby nieruchomości Służby Więziennej zostały przekazane na rzecz uczelni. Całkowita wartość tych nieruchomości wynosi kilkadziesiąt milionów złotych. Pomimo statusu instytucji mundurowej, Minister Sprawiedliwości nie ma prawa odwoływać rektora uczelni.
Latem 2022 roku, w środku sezonu urlopowego, minister Zbigniew Ziobro przedstawia swoje stanowisko w pustych salach sejmowych. Podkreśla, że zakłady karne nie są sanatorium, a osadzeni to nie pacjenci kuracyjni. Wyraża swoją radość po przyjęciu programu reform „Nowoczesne Więziennictwo”.
Od tego momentu przywileje skazanych mają zostać ograniczone. Nie będą mogli korzystać z usług medycznych bez kolejki, wprowadzono limit na udział w zajęciach sportowych, kulturalnych i edukacyjnych; rozszerzono zakres pracy. Dodatkowo poszerzono możliwości stosowania dozoru elektronicznego dla osób skazanych za mniej poważne przestępstwa i wprowadzono regulacje zwiększające bezpieczeństwo funkcjonariuszy Służby Więziennej. Celem jest to, aby byli bardziej efektywni i lepiej przygotowani do swojej roli…
Jednak w 66-stronicowej nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej pojawia się zapis o możliwości przekazania „Uczelni Służby Więziennej” nieruchomości należących do Skarbu Państwa. Podczas wielogodzinnej debaty na temat nowej ustawy, zarówno w komisji, jak i na sali plenarnej, nikt nie poruszył tego zagadnienia.