Wykłady dla seniorów
Uniwersytet Otwarty zaprasza
Przed laty panowało powszechne wręcz przekonanie, że osoba starsza nie powinna zajmować się niczym innym jak odpoczynkiem. W Polsce w dobie PRL-u dominował krzywdzący wizerunek seniora nieaktywnego. Osoby starsze, słysząc hasła typu „kiedyś trzeba ustąpić młodszym” czy „trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść” na pewno niejednokrotnie czuły się z tym bardzo źle. A przecież senior ma w sobie silną chęć bycia potrzebnym. Najczęściej ludzie po 65-tym roku życia są jeszcze w stanie się realizować, mogą się samodoskonalić. Dlatego też powstała i funkcjonuje idea Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W Ząbkach działa alternatywna forma dla tego typu uczelni pod nazwą Uniwersytet Otwarty. Placówka ta serdecznie zaprasza wszystkich seniorów do udziału w zajęciach.
Szczegóły zajęć
Cykl wykładów odbędzie się pod tytułem „Zakochaj się w Polsce”. Organizatorzy stworzyli te zajęcia w trosce o zdrowie seniorów. Patronat nad wydarzeniem przejął Burmistrz Miasta Ząbki. Wykładów będzie można posłuchać w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Harcerskiej 9. Pierwszy wykład odbędzie się już jutro, 22 marca we wtorek o godz. 16:45. Będzie to wykład z historii na temat Edmunda Marynowskiego, cichociemnego pochodzącego z Ząbek.
Kolejny wykład będzie miał miejsce 29 marca. Tytuł zajęć to „Świadomy senior”. Wykład ten będzie dotyczył bezpiecznego poruszania się seniorów w konsumpcyjnym świecie. 5 kwietnia zamiast wykładu będzie uroczystość świąteczna. 12 oraz 19 kwietnia nie będzie zajęć. Uniwersytet powraca z wykładami 26 kwietnia. Wówczas odbędą się zajęcia pod tytułem „Francuzi w dziejach Polski na przestrzeni wieków”. 3 maja będziemy obchodzili znów święto, więc nie będzie zajęć. Natomiast 10 maja odbędzie się wykład z literatury „Cyprian Kamil Norwid – samotnik z Iwry”.
17 maja każdy będzie mógł wysłuchać wykładu „Pandemie w historii świata”, natomiast 24 maja wykładu „Jak nas widzą – wizerunek Polski i Polaków w oczach cudzoziemców”. 31 maja słuchacze mogą uczestniczyć w wykładzie pod tytułem „Sekrety zaginionych skarbów”. Ostatnie dwa wykłady odbędą się odpowiednio 7 oraz 14 czerwca. Pierwszy z nich nosi nazwę „Filozofia Józefa Piłsudskiego”, natomiast drugi „święty Brat Albert – wzorzec duchowości”.
Wszystkie wykłady odbywają się we wtorki o stałych porach.