Praca Urzędu Miasta Ząbki nad rozbudową zieleni miejskiej i ochroną bioróżnorodności
Z dużej satysfakcji pragniemy zawiadomić mieszkańców Ząbek o nieustannym wysiłku, jaki podejmujemy w celu planowania oraz realizacji nasadzeń na terenie naszego miasta. Naszym priorytetem jest dbałość o nowo sadzone drzewa. Dokładamy wszelkich starań, aby wybierać odmiany, które będą idealnie wpasowane w miejską przestrzeń, są w stanie przetrwać w wyzwaniach stawianych przez warunki miejskie i posiadają wymiary, które szybko umożliwiają czerpanie korzyści z ich wartości estetycznej czy ekologicznej – informuje Urząd Miasta Ząbki.
W ciągu ostatnich paru lat (2020-2024) zadecydowaliśmy się na sadzenie różnych gatunków, takich jak klony, platany, lipy czy dęby, co dało efekt w postaci aż 748 sztuk drzew, z sukcesem przetrwania na poziomie 97%. Jesteśmy dumni z osiągniętych rezultatów. Wierząc w nieocenioną rolę żywych drzew dla środowiska miejskiego, zamierzamy kontynuować nasze działania w kolejnym okresie.
Oprócz tego, kierując się zasadą zarządzania zielenią miejską, doskonale zdajemy sobie sprawę, że wartość drzewa nie jest ograniczona jedynie do jego żywotności. Drzewo, które przeszło swoją naturalną ścieżkę życia, rozpoczyna proces „drugiego życia”, pełniąc kluczową rolę w zachowaniu i rozbudowie bioróżnorodności. Wyznaczyliśmy na terenach zielonych Ząbek kilka obszarów, w które nie ingerujemy, umożliwiając przebieg tego procesu bez żadnych przeszkód. Przykładowo zachowujemy stojące pnie po wyciętych drzewach, zwane „świadkami”, które pozwalają nam na zachowanie pamięci o minionych czasach czy też pozostawiamy leżące pnie lub korzenie drzew w ziemi. Opisane wyżej metody stają się schronieniem oraz źródłem jedzenia dla wielu gatunków organizmów żywych jak grzyby, owady, małe ssaki czy ptaki. W fazie swojego „drugiego życia”, drzewo również wykonuje funkcje związane z mikroretencją i staje się rezerwuarem wody.