Czy trzeba mieć projekt na przydomową oczyszczalnię ścieków?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony osób, które zdecydowały się na budowę własnego domu lub wymianę istniejącego szamba. W związku z tym pojawia się jednak wiele pytań natury formalnej, w tym to, czy budowa własnej oczyszczalni wymaga sporządzenia projektu. Jak podejść do tej kwestii, aby wszystko odbyło się tak, jak należy? Wyjaśniamy! Nadal na terenie naszego kraju występują obszary, do których nie doprowadzono gminnej kanalizacji sanitarnej. Dotyczy to głównie wsi, ale też obrzeży miast, gdzie powstaje nowe budownictwo. Tymczasem obowiązkiem właścicieli nieruchomości jest prawidłowe, a więc zgodne z prawem, odprowadzanie nieczystości ze swojej posesji. Jak to wówczas zrobić?
Czym są przydomowe oczyszczalnie ścieków?
Z pomocą przychodzą specjalne instalacje, dzięki którym pozbywanie się ścieków jest prostsze niż kiedykolwiek. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to nic innego jak system o charakterze przepływowym, co oznacza, że wpuszczone do niego ścieki są oczyszczane, a następnie – już w postaci wody – zwracane do środowiska naturalnego. Dzięki temu mówi się, że przydomowe oczyszczalnie są niezwykle ekologiczne, wydajne i ekonomiczne, co w znacznym stopniu przemawia na ich korzyść. Wyróżniamy wiele rodzajów takich instalacji, w tym najbardziej podstawowe i najtańsze oczyszczalnie drenażowe, ale też roślinne, piaskowe, z osadem czynnym oraz najbardziej zaawansowane oczyszczalnie biologiczne.
Jakie formalności przy budowie własnej oczyszczalni?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków, która jest w stanie obsłużyć jednorodzinnego gospodarstwo domowe, posiada z reguły wydajność do 7,50 m3 na dobę. To z kolei powoduje, że przy tego typu inwestycji nie mamy do spełnienia wielu formalności. Nie trzeba bowiem starać się o pozwolenie na budowę takiej oczyszczalni, a jedynie zgłosić przedsięwzięcie we właściwym starostwie powiatowym minimum na 21 dni przed rozpoczęciem prac. Nie oznacza to jednak, że inwestor nie musi spełniać żadnych wymogów natury technicznej. Do zgłoszenia należy bowiem załączyć opis techniczny ora projekt całej instalacji, w tym mapę terenu, na której instalacja będzie naniesiona.
Czy do budowy oczyszczalni wymagany jest projekt?
Jak więc widzimy, procedury są maksymalnie uproszczone, ale mimo wszystko, trzeba podejść do sprawy poważnie i odpowiednio się przygotować. Wiele osób zastanawia się, czy projekt oczyszczalni jest konieczny. Jak się okazuje, tak i najlepiej zlecić jego wykonanie profesjonaliście, który zajmuje się tym na co dzień i posiada odpowiednie kompetencje oraz wiedzę. Projekt powinien uwzględniać bowiem szczegółowe wymiary każdego z elementów, w tym wymagane prawem odległości od poszczególnych obiektów, granicy działki, innych nieruchomości czy instalacji. Dobrze przygotowany projekt to podstawa i najważniejsza kwestia jeśli chcemy myśleć o tym, aby nasza przydomowa oczyszczalnia ścieków była wydajna, trwała i prawidłowo umiejscowiona, dzięki czemu będzie można korzystać z niej przez bardzo długi okres.