Budżet obywatelski miasta Ząbki
Bardzo dobry mechanizm
Budżet obywatelski często nazywany jest istotną demokracji w samorządowym wymiarze. Jest to ogólnopolski mechanizm, w ramach którego mieszkańcy miast, gmin oraz powiatów decydują, na co będą wydane pieniądze. Nie inaczej sprawa ma się w Ząbkach. Mieszkańcy naszego miasta mają właśnie czas na to, aby zdecydować na co pójdą nasze wspólne pieniądze. Jakie inwestycje doczekają się swojej realizacji?
Głosowanie na projekty zaczęło się dzisiaj, 1 września w środę, a zakończy się 30 września w czwartek. Oddać swój głos może każdy, kto ukończył osiemnasty rok życia oraz jest mieszkańcem miasta Ząbki. Oznacza to, że musi on być zameldowany w Ząbkach. Głos można oddać na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest wrzucenie karty do urny w jednym z wyznaczonych do tego miejsc. Można udać się do Urzędu Miasta Ząbki w godzinach pracy urzędu, natomiast należy wejść wejściem C. Jeżeli nie tam, to można udać się do jednej ze Szkół Podstawowych – nr 1 przy Piłsudskiego, nr 2 przy Batorego albo nr 3 przy Kościelnej. Jeżeli ktoś nie chce głosować osobiście, może zagłosować drogą elektroniczną poprzez formularz na stronie zabki.budzet-obywatelski.org
Pule inwestycyjne
Zadania zgłoszone do budżetu obywatelskiego dzielą się na dwie pule. Każdy mieszkaniec może oddać jeden głos na jedno zadanie w danej puli. Czyli łącznie dwa głosy, ale każdy z tych głosów musi paść w ramach jednej puli.
Pula infrastrukturalna obejmuje sześć zadań. Najdroższe z nich to „Bezpieczna i przyjemna droga do szkoły”. W ramach tej inwestycji nastąpi doświetlenie przejść dla pieszych, a także posadzenie zieleni przy ulicach Różanej i Andersa, natomiast łączny koszt to 104,7 tys. złotych. Z kolei „Serce dla Ząbek” przewiduje zakupienie defibrylatorów za sumę prawie 73 tys. złotych. Trzecie zadanie to wyposażenie kolejowego placu zabaw przy ulicy Bukowej, co pochłonie 64 tys. złotych. Nieco ponad 60 tys. złotych kosztować będzie rozszerzenie oferty MOSiR. To przedsięwzięcie będzie polegać na przystosowaniu boisk do gry w futbol amerykański. Siłownia plenerowa przy ulicy Prusa kosztowałaby 30 tys. złotych, natomiast doposażenie placu zabaw przy ul. Batorego wyniosłoby 8,75 tys. złotych.
Pula społeczna to zaledwie dwa zadania, jednak wcale nie oznacza że mało ważne. Droższe zadanie to „Darmowy sport i kultura brazylijska dla każdego”, co wiąże się z kosztami rzędu 24 tys. złotych, natomiast drugie, tańsze przedsięwzięcie ma nazwę „Chodzę na zdrowie”. Polega to na sfinansowaniu treningów z nordic walking pod okiem instruktora w lasach ząbkowskich na kwotę równą 10 tys. złotych.